Положення визначає засади та порядок організації та проведення всіх спортивних змагань з хокею на траві, які проводяться на території України, включаючи національні чемпіонати та Кубки України, всеукраїнські змагання, турніри, фестивалі та інші змагання та заходи з хокею на траві у різних вікових групах та різних дисциплінах (надалі – Змагання).
Організація та проведення Змагань здійснюється, відповідно до Закону України «Про фізичну культуру та спорт» від 24.12.1993 р. № 3808-XII виключно Громадською організацією «Федерація хокею на траві України» (надалі – ФХТУ).
Згідно Кваліфікаційних норм та вимог Єдиної спортивної класифікації України з олімпійських видів спорту, затвердженого наказом Міністерства молоді та спорту України від 17.04.2014 №1258, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8 травня 2014 р. за №488/25265 встановлюються наступні вікові групи спортсменів для участі у Змаганнях:
- юнаки, дівчата (молодша вікова група) – до 14 років (U10, U12, U14);
- юніори, юніорки (молодь) – до 21 року (U16, U18, U21);
- дорослі (чоловіки, жінки) – 15 років і старші;
- ветерани – чоловіки та жінки віком 35 років і старші.
за дорослі команди дозволяється виступати гравцям з 15 років та ветеранам за умови окремого погодження ФХТУ кожного такого гравця.
Дисципліни, по яких проводяться Змагання з хокею на траві:
- Outdoor – олімпійська дисципліна з хокею на траві на відкритому повітрі;
- Hockey5s – неолімпійська дисципліна з хокею на траві;
- Indoor – неолімпійська дисципліна з хокею на траві у приміщенні;
- Beach Hockey – неолімпійська дисципліна з пляжного хокею;
- ParaHockey (Hockey ID, Hockey PD, Hockey WD) – дисципліни з пара хокею.
у кожній дисципліні дозволено створювати мікс команди умови яких погодження ФХТУ.
Команда майстрів – це команда, яка бере участь у змаганнях у Вищій лізі, демонструючи високий рівень підготовки, майстерності та професіоналізму.
Безпосереднє проведення Змагань покладено на Комітет з проведення змагань (надалі – Комітет), відокремлені підрозділи ФХТУ та спортивні заклади, яким ФХТУ делегує своїм наказом право організації та проведення кожного окремого Змагання.
Положення складене відповідно до законодавства України, регламентних документів ФХТУ, Правил проведення спортивних змагань з хокею на траві, Правил хокею (Rules of Hockey including explanations), розробленими Міжнародною федерацією хокею (FIH) для кожної окремої дисципліни хокею на траві.
Положення встановлює та регулює взаємовідносини ФХТУ зі своїми відокремленими підрозділами та спортивними закладами/клубами команд-учасниць. Норми та правила цього Положення є обов’язковими для виконання всіма організаторами та учасниками Змагань.
Право розробки та внесення змін до цього Положення належить ФХТУ. Зміни вступають у дію після їх затвердження.
Офіційні спортивні змагання та заходи – спортивні змагання та заходи, включені до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань України, календарних планів фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, календарних планів фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань районів, міст, селищ та сіл.
Порядок складання календарних планів, а також вимоги до змісту Регламенту офіційних фізкультурно-оздоровчих заходів або спортивних змагань затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту.
ФХТУ визначила, що всеукраїнські змагання у тому числі Чемпіонати та Кубки рекомендується проводити за участю представників команд не менше шести регіонів/областей.
У чемпіонаті чи Кубку України може брати участь одна команда від спортивного клубу, ШВСМ, СДЮШОР, ДЮСШ чи аматорська спортивна команда відповідно до поданої заявки за встановленою ФХТУ формою та вимогами.
До участі у чемпіонаті чи Кубку України допускаються спортсмени визначеної вікової групи, тренерський склад, адміністратор (менеджер) команди, лікар, масажист, відеооператор, суддя, офіційні особи, які включені до попереднього заявочного списку команди та на момент подання попередньої заявки, мають індивідуальний або колективний страховий поліс на весь строк проведення спортивного змагання, пройшли медичний огляд відповідно до норм чинного законодавства України, мають відповідний допуск та сплатили членські та ліцензійні внески за відповідний рік.
У разі відсутності страхового поліса, медичного огляду, оплати членського та ліцензійного внеску за відповідний рік спортсмени, тренерський склад, адміністратор (менеджер) команди, лікар, масажист, відеооператор, суддя, офіційні особи до змагань не допускаються у разі, коли такі вимоги стосуються безпосередньо учасника змагань.
Змагання рекомендується проводити з урахуванням наступних принципів:
- місцеві відбіркові змагання – змагання, які проводяться на місцевому рівні. Вони допомагають виявити найкращі команди, які можуть брати участь у наступному кваліфікаційному етапі змагань;
- зональні кваліфікаційні змагання – проводяться для визначення найкращих команд у певному регіоні з метою участі у фіналі Чемпіонату України. Зони визначені за принципом географічного розташування. За результатами цих змагань проводиться перерозподіл команд по лігах;
- Чемпіонат України (фінал) – є найвищим рівнем національних змагань. На цьому етапі змагаються найкращі команди, що пройшли відбіркові етапи. Чемпіонат України вищої ліги визначає команду переможця, яка надалі бере участь в EuroHockey Club Trophy;
- всеукраїнські змагання – турніри, що охоплюють всі регіони України та можуть включати різні вікові категорії та рівні майстерності. Кожному відокремленому підрозділу ФХТУ та клубу вищої ліги пропонується організувати всеукраїнський турнір, що може бути врахований як етап (тур) Чемпіонату України;
- Кубок України – це змагання, яке організовує Федерація хокею на траві України для визначення володаря Кубка України. Переможець Кубка України, або команда, що посіла друге місце (якщо переможець Кубка одночасно став чемпіоном України), отримує право на участь у EuroHockey Club Challenge.
- міжнародні клубні турніри – українські клуби можуть організовувати або брати участь у міжнародних турнірах, де змагаються клуби з різних країн. Такі змагання сприяють популяризації українського хокею на траві на міжнародній арені.
Розмір поля, кількість гравців, склад команди, кількість періодів та вікові обмеження для участі у Змаганнях встановлюються Положеннями/регламентами кожного окремого Змагання.
Рекомендується встановити вікові обмеження з урахуванням наступних принципів:
- Категорія U-10: до складу команди входять гравці, яким виповнилось 9 та 10 років та молодші (без обмежень).
- Категорія U-12: до складу команди входять гравці, яким виповнилось 11 та 12 років (дозволяється грати гравцям молодшого віку 10 років за спецдопуском спортивного лікаря не більше 2 осіб).
- Категорія U-14: до складу команди входять гравці, яким виповнилось 13 та 14 років (дозволяється грати гравцям молодшого віку 12 років за спецдопуском спортивного лікаря не більше 2 осіб).
- Категорія U-16: до складу команди входять гравці, яким виповнилось 15 та 16 років (дозволяється грати гравцям молодшого віку 14 років за спецдопуском спортивного лікаря не більше 4 осіб).
- Категорія U-18: до складу команди входять гравці, яким виповнилось 17 та 18 років (дозволяється грати гравцям молодшого віку 15 та 16 років за спецдопуском спортивного лікаря не більше 8 осіб).
- Категорія U-21: до складу команди входять гравці, яким виповнилось 20 та 21 років (дозволяється грати гравцям молодшого віку від 15 років за спецдопуском спортивного лікаря не більше 10 осіб).
- Категорія дорослі: до складу команди входять гравці від 22 до 35 років (дозволяється грати гравцям молодшого віку від 15 років та старшого віку від 35 за спецдопуском спортивного лікаря не більше 10 осіб).
Допуск гравців, які за своїм фізичним розвитком, станом здоров’я та рівнем тренованості можуть брати участь в змаганнях з хокею на траві за старшу вікову групу, встановлюється за принципом не більше як у двох вікових категоріях (враховуючи свою) на календарний рік.
Рекомендується наступний максимальний склад команд:
- Outdoor – до складу команд можуть входити 25 осіб: 18 гравців, 2 тренери, 1 адміністратор (менеджер) команди, 1 суддя, 1 лікар, 1 масажист та 1 відеооператор.
- Indoor – до складу команд можуть входити 19 осіб: 12 гравців, 2 тренери, 1 адміністратор (менеджер) команди, 1 суддя, 1 лікар, 1 масажист та 1 відеооператор.
- Hockey5s – до складу команд можуть входити 17 осіб: 10 гравців, 2 тренери, 1 адміністратор (менеджер) команди, 1 суддя, 1 лікар, 1 масажист та 1 відеооператор.
- Beach Hockey – до складу команд можуть входити 17 осіб: 10 гравців, 2 тренери, 1 адміністратор (менеджер) команди, 1 суддя, 1 лікар, 1 масажист та 1 відеооператор
- ParaHockey (Hockey ID, Hockey PD, Hockey WD) – до складу команд можуть входити 19 осіб: 12 гравців, 2 тренери, 1 адміністратор (менеджер) команди, 1 суддя, 1 лікар, 1 масажист та 1 відеооператор.
Кожна команда зобов’язана сплатити внесок за участь у Змаганнях, розмір якого визначається ФХТУ. Внески можуть бути фіксованими або залежати від рівня змагань, кількості учасників тощо. Внески за участь використовуються на організаційні витрати з проведення Змагань. У разі несплати внеску за участь – команда до Змагань не допускається.
ФХТУ визначає місце проведення Змагань на основі заявок, поданих відокремленими підрозділами ФХТУ. Критеріями при визначенні організатора та місця проведення Змагань є наявність необхідної спортивної інфраструктури, зручні та комфортні місця проживання та харчування учасників, фінансові можливості, географічне розташування, транспортна доступність місця проведення, а також з урахуванням запропонованого плану заходів щодо проведення турів, проведення конкурсів, нагородження кращих гравців команд, активного підключення для висвітлення змагань ТБ і ЗМІ, організації культурної програми для учасників тощо.
Рекомендується кожній команді, що бере участь у Змаганнях, протягом сезону прийняти один домашній тур.
Разом з заявкою необхідно надати листа із строками приймання туру від свого спортивного закладу/клубу. У цьому випадку необхідно вказати:
- населений пункт проведення туру;
- найменування організації, яка буде проводити змагання;
- прізвище, ім’я, по батькові особи, безпосередньо відповідальної за організацію туру,
- його телефони, електронну адресу;
- фінансові умови розміщення і харчування команд з інших міст;
- найменування спортивної споруди, розміри ігрового залу, наявність місць для глядачів.
РОЗДІЛ 1. ЗАКОНОДАВЧЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЗМАГАНЬ
Стаття 1. Нормативно-правова база Положення
1. Основу нормативно-правової бази цього Положення складають:
- Закон України «Про фізичну культуру та спорт» від 24.12.1993 р. № 3808-XII.
- Постанова Кабінету Міністрів України «Про порядок підготовки спортивних споруд та інших спеціально відведених місць для проведення масових спортивних та культурно-видовищних заходів», №2025 від 18.12.1998 р.
- Положення про Єдину спортивну класифікацію України.
- Положення про порядок організації і проведення офіційних спортивних змагань і навчально-тренувальних зборів та порядок матеріального забезпечення їх учасників (Наказ Міністерства молоді та спорту України від 09.02.2018 р. № 617).
- Статут Громадської організації «Федерація хокею на траві України».
- Правила проведення спортивних змагань з хокею на траві та інші регіональні нормативні акти, пов’язані з проведенням Змагань.
- Календар спортивних заходів Федерації хокею на траві України на відповідний рік.
- Єдиний календарний план фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань України на відповідний рік.
Стаття 2. Права на організацію та проведення Змагань
1. ФХТУ має виключне право на організацію та проведення Змагань з хокею на траві на території України.
2. ФХТУ має виключне право визначати постачальників товарів (загального та спеціального спортивного одягу, взуття, спортивного обладнання та інвентарю тощо), надавачів послуг (страхування, медичних послуг, послуг з організації трансляції спортивних заходів тощо), що обов’язково використовуються організаторами та суб’єктами фізичної культури та спорту під час проведення спортивних заходів з хокею на траві.
3. ФХТУ визначає умови проведення Змагань, несе відповідальність за їх організацію та проведення, затверджує їхні Положення, Регламенти та підсумки.
Стаття 3. Майнові та немайнові права
1. Усі майнові та немайнові права на проведення Змагань належать ФХТУ.
2. До зазначених прав належать права на:
- Затвердження цього Положення, як нормативного акту, що регулює умови та порядок участі команд, хокеїстів, тренерів та інших посадових осіб команд, суддів, інспекторів, технічних делегатів у Змаганнях.
- Трактування за потреби норм цього Положення та вирішення будь-яких спірних ситуацій, що виникають між командами, хокеїстами, тренерами, керівниками та іншими посадовими особами команд, суддями та інспекторами.
- Організацію та проведення Змагань.
- Суддівство та визначення результатів матчів і підсумків Змагань.
- Визначення порядку та змісту церемоній, що проводяться під час Змагань, включно церемоній відкриття та закриття матчів і Змагань у цілому.
- Акредитацію та допуск представників засобів масової інформації на Змагання та інші заходи, що проводяться у рамках Змагань.
- Використання будь-яких рекламних можливостей та устаткування спортивних споруд, проведення будь-яких рекламних і промо-акцій та спеціальних маркетингових заходів під час проведення Змагань.
- Розміщення реклами на екіпіруванні хокеїстів, тренерів, суддів та персоналу під час Змагань, а також розміщення та розповсюдження будь-якої реклами усередині спортивних споруд під час Змагань.
- Виробництво та реалізацію товарів з назвою Змагань, сувенірної продукції.
- Відеозйомку та використання відео матчів та інших заходів в рамках Змагань, включаючи права на виробництво і передачу телевізійних, радіо- та Інтернет-трансляцій, каналами мобільного зв’язку матчів та інших заходів в рамках Змагань.
- Використання для будь-яких цілей назви, офіційної атрибутики та символіки Змагань.
- Заснування, виробництво та вручення нагород та призів учасникам окремих матчів і Змагань у цілому.
- Присвоєння офіційних статусів спонсорам, партнерам та рекламодавцям Змагань.
- Використання найменування та символіки Змагань, а також інші права, так чи інакше пов’язані зі статусом організатора заходу.
Стаття 4. Не ексклюзивні права
1. Як організатору, ФХТУ належать не ексклюзивні права на:
- Використання, в тому числі комерційне, зображень хокеїстів (учасників), тренерів, суддів, інспекторів, які беруть участь у матчах та інших заходах в рамках Змагань.
- Використання, в тому числі комерційне, але виключно в зв’язку з матчами і Змаганнями в цілому, товарних знаків та інших позначень, символіки команд, які беруть участь у Змаганнях, також у друкованій, відео, аудіо та сувенірній продукції.
Стаття 5. Права на висвітлення Змагань
1. ФХТУ належать виключні права на висвітлення Змагань засобами трансляції, зображення та/або звуку будь-якими способами із застосуванням будь-яких технологій, шляхом запису трансляцій і/або фотозйомок Змагань.
2. Права на висвітлення Змагань можуть бути використані третіми особами, зокрема учасниками Змагань лише на підставі дозволу ФХТУ, або угод у письмовій формі, належним чином скріплених підписами уповноважених осіб сторін про придбання третіми особами цих прав у ФХТУ.
3. Розміщення відео-, фото- та звуко-матеріалів відбувається на власних або визначених Організатором платформах, а також на власних ресурсах Клубів.
4. Використання платформ, запропонованих клубами-учасниками Змагань, окрім власних інформаційних ресурсів Клубів, відбувається виключно на підставі письмового дозволу ФХТУ.
Стаття 6. Передача прав на проведення Змагань
1. Окремі права на проведення Змагань, що належать ФХТУ, можуть бути передані Клубам, а також іншим юридичним особам, якщо це передбачено чинним законодавством України, та за умови належним чином оформленого письмового дозволу ФХТУ.
Стаття 7. Реалізація переданих прав і обов’язків
1. У рамках часткової передачі прав і обов’язків ФХТУ суб’єктам Змагань, останні можуть виконувати наступні дії, пов’язані з проведенням Змагань:
- Укладати відповідні договори оренди (користування) спортивних споруд та забезпечувати їх виконання, включно вирішення усіх питань матеріально-технічного, організаційного забезпечення та безпеки проведення матчів, а також необхідного використання спортивних споруд;
- Проводити церемонії під час календарних матчів відповідно до порядку проведення та змісту таких церемоній, у тому числі церемоній відкриття і закриття Змагань і матчів;
- Використовувати назву, офіційну атрибутику та символіку Змагань;
- Укладати відповідні договори з розміщення і розповсюдження будь-якого виду реклами партнерів, спонсорів і рекламодавців Змагань;
- Брати участь у проведенні акредитації представників ЗМІ та здійснювати допуск представників ЗМІ на Змагання;
- Використовувати частину рекламних можливостей та устаткування спортивних споруд, проводити рекламні акції, промо-акції, спеціальні маркетингові заходи під час Змагань в порядку, передбаченому цим Положенням;
- Розміщувати рекламу на екіпіруванні хокеїстів під час проведення матчів;
- Реалізовувати товари з назвою та/або атрибутикою Змагань, сувенірну продукцію;
- Виконувати інші дії, пов’язані з організацією та проведенням Змагань, що не суперечать цьому Положенню.
Стаття 8. Права на використання логотипу
1. ФХТУ надає спонсорам і партнерам право на використання власного логотипа та власної назви, а також затвердженого логотипа Змагань та їх назви виключно в межах проведення Змагань, та для інформування (звітності) про заплановані та проведені заходи.
РОЗДІЛ 2. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ ПРОВЕДЕННЯ ЗМАГАНЬ
Стаття 9. Мета проведення
1. Метою проведення Змагань є:
- Розвиток та популяризація виду спорту хокей на траві та його дисциплін в Україні.
- Створення сприятливих умов для розвитку інфраструктури та забезпечення доступності хокею на траві для широкого загалу.
- Залучення молоді до активних занять спортом.
- Пропаганда здорового способу життя, залучення громадян до активних занять хокеєм на траві.
- Формування відповідального ставлення до власного здоров’я.
- Виявлення талановитих спортсменів та забезпечення їх подальшого розвитку.
- Відбір найперспективніших кандидатур спортсменів до складу національної збірної команди України.
- Формування резерву для національної збірної команди України.
- Створення конкурентного середовища для стимулювання спортивного зростання.
- Підготовка спортсменів до участі у міжнародних спортивних змаганнях.
- Визначення рейтингу спортсменів, тренерів та суддів.
- Відбір гравців для міжнародних спортивних змагань.
- Обмін досвідом, знаннями та інформацією.
- Підвищення спортивної майстерності.
- Покращення методів та практики суддівства з хокею на траві.
Стаття 10. Основні завдання
1. Основними завданнями проведення Змагань визначено:
- Перевірка рівня професіональної підготовленості тренерських кадрів.
- Визначення, виключно за спортивним принципом, переможця та призерів Змагань.
- Виявлення талановитих спортсменів для формування збірних команд України для їх успішних виступів на чемпіонатах світу та інших офіційних чи неофіційних міжнародних змаганнях.
- Виявлення найкращих та найперспективніших гравців, а також найкращих тренерів.
- Підвищення професійного рівня суддів.
РОЗДІЛ 3. СТРОКИ ПРОВЕДЕННЯ ЗМАГАНЬ
Стаття 11. Строки проведення Змагань
1. Змагання проводяться у строки, встановлені Єдиним календарним планом фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань України на відповідний рік та Календарем спортивних заходів ФХТУ на відповідний рік.
2. Окремі матчі/тури відбуваються відповідно до розкладу визначеного ФХТУ.
Стаття 12. Перенесення матчів/турів
1. Перенесення матчів/турів мають бути оформлені не пізніше, ніж за 20 (двадцять) днів до їх проведення.
2. Перенесені матчі/тури за замовчуванням мають відбуватися у найближчий резервний день у рамках того ж місяця, у якому вони були заплановані.
3. Команда-ініціатор перенесення матчу/туру зобов’язана у письмовій формі погодити перенесення з іншою командою та надіслати копію ФХТУ.
4. Підтвердження перенесення відбувається шляхом письмового інформування учасників відповідного матчу/туру з боку Комітету.
5. Зміни до розкладу вносяться виключно за рішенням ФХТУ на підставі письмового звернення команд з обов’язковим зазначенням причини перенесення.
6. Перенесені матчі/тури мають відбутися не пізніше, ніж за 1 (один) тур до закінчення Змагань.
7. Команда, що делегує на навчально-спортивні заходи збірних команд понад 5 (п’ять) спортсменів, має право на перенесення матчів/турів, у заплановані строки таких заходів, на найближчий резервний день.
8. Команда має право на перенесення матчів/турів у випадку великої кількості хвороб спортсменів, підтверджених відповідним медичним закладом, що унеможливлює участь команди у матчі/турі відповідно до норм чинного Положення. Скановані копії довідок про стан здоров’я з медичного закладу або лікарняних листів, що підтверджують факт хвороби, надаються ФХТУ не пізніше ніж за 2 дні до проведення матчу/туру.
9. За форс-мажорних обставин, а також у випадках не передбачених цим Положенням, право прийняття рішення щодо зміни місця та/або дати проведення матчу/туру належить Комітету.
РОЗДІЛ 4. ОРГАНІЗАЦІЯ ТА КЕРІВНИЦТВО ПРОВЕДЕННЯМ ЗМАГАНЬ
Стаття 13. Загальне керівництво, контроль та проведення Змагань
1. Загальний контроль за проведенням Змагань здійснює ФХТУ, а також її відокремлені підрозділи (у межах своєї компетенції), під юрисдикцією яких знаходяться команди, що беруть участь у Змаганнях.
2. Безпосереднє керівництво та роботу з організації та проведення Змагань здійснює Комітет з проведення змагань відповідно до цього Положення та Правил спортивних змагань з хокею на траві.
3. Комітет уповноважений здійснювати офіційне тлумачення статей цього Положення та роз’яснення змісту окремих розділів Правил спортивних змагань з хокею на траві.
4. Головний суддя Змагань, який діє відповідно до порядку, визначеного нормативними документами ФХТУ, здійснює контроль за організацією суддівства Змагань.
5. Контроль за дотриманням положень щодо проходження учасниками Змагань медичного огляду здійснює уповноважений лікар.
Стаття 14. Організація матчів
1. Організація матчу/туру та безпосередня відповідальність за його проведення покладається на команду, що є господарем матчу/туру за підтримки відповідних відокремлених підрозділів ФХТУ.
Стаття 15. Непередбачувані обставини
1. При виникненні питань, пов’язаних із підготовкою, організацією та проведенням Змагань, вирішення яких неможливо здійснити на основі статей даного Положення, ФХТУ має право прийняти по ним окреме рішення та надалі письмово інформувати усіх учасників Змагань. Прийняті рішення є обов’язковими для усіх суб’єктів, що безпосередньо беруть участь у Змаганні.
Стаття 16. Комунікація організатора та учасників Змагань
1. Оперативний зв’язок між ФХТУ та учасниками Змагань здійснюється наступними способами:
- електронною поштою – office@fhu.com.ua;
- телефоном – +38 093 900 1991;
- групою визначеною ФХТУ у месенджері Telegram, WA, Viber.
2. Висвітлення ходу змагань, заявки команд, результати матчів, турнірне положення, рішення щодо дисциплінарних покарань та інших питань може бути доступне на офіційній сторінці змагань у мережі Інтернет на сайті fhu.com.ua.
3. Іншими джерелами інформації є сторінки ФХТУ у соціальних мережах: Facebook, Instagram та відеоплатформі YouTube.
РОЗДІЛ 5. УЧАСНИКИ ТА КЛАСИФІКАЦІЯ ЗМАГАНЬ
Стаття 17. Характер Змагань
1. Змагання у всіх дисциплінах – командні.
2. За рангом Змагання у всіх дисциплінах поділяються на:
- III ранг – чемпіонати України, розіграші Кубків України, інші офіційні всеукраїнські змагання, що включені до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань України, крім молодших вікових груп;
- IV ранг – чемпіонати України, інші офіційні всеукраїнські змагання серед спортсменів молодших вікових груп, що включені до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань України;
- V ранг – чемпіонати Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва, Севастополя, фізкультурно-спортивних товариств (далі – ФСТ), крім молодших вікових груп, зональні змагання, що включені до відповідних календарних планів спортивних змагань;
- VI ранг – чемпіонати областей, ФСТ серед спортсменів молодших вікових груп, чемпіонати міст, районів, спортивних клубів, дитячо-юнацьких спортивних шкіл, спеціалізованих навчальних закладів спортивного профілю та інші, що включені до відповідних календарних планів спортивних змагань.
3. У залежності від мети, завдань, форм організації, складу учасників Змагання поділяються за наступними критеріями:
- за значенням: підготовчі, контрольні, підвідні (модельні), відбіркові та головні (фінальні);
- за масштабами: місцеві, районі, регіональні, зональні, всеукраїнські;
- за вирішенням завдань: контрольні, класифікаційні, відбіркові, показові;
- за характером організації: відкриті, закриті, традиційні, матчеві, кубкові та інші;
- за формою заліку: командні;
- за віковими категоріями учасників: дитячі, юнацькі, для дорослих, для ветеранів;
- за статтю: серед чоловіків та серед жінок;
- за належністю учасників: шкільні, студентські, клубні та інші.
Стаття 18. Суб’єкти Змагань
1. Суб’єктами Змагань можуть бути команди: регіонів, міст, селищ, клубів, ФСТ, ШВСМ, СДЮШОР, ДЮСШ тощо (далі – Команди).
2. Команди для участі у Змаганнях мають у визначений строк надіслати до ФХТУ заявочні документи, завірені підписом та печаткою відокремленого підрозділу ФХТУ.
3. Склад учасників Змагання формується з команд, що подали у встановлені строки заявочні документи та виконали інші умови, що визначені даним Положенням та Правилами змагань з хокею на траві.
Стаття 19. Умови включення команд до числа учасників Змагань
1. Команди, які уперше братимуть участь у Змаганнях, зобов’язані надіслати ФХТУ інформацію про команду у вигляді анкети та установчі документи, у тому числі витяг з державного реєстру підприємств та організацій, свідоцтво про реєстрацію навчального закладу або клубу та копію статуту.
2. Для включення до числа учасників команда направляє до Комітету попередню заявку на участь з вказанням контактних даних посадових осіб команди, а також заявочні документи, що передбачені Правилами змагань з хокею на траві.
3. Остаточна кількість команд, визнаних ФХТУ учасниками Змагань, визначається після обробки всіх заявочних документів.
Стаття 20. Участь у Змаганнях громадян інших країн
1. До заявочного списку команди на весь термін Змагань дозволяється включати спортсменів-громадян інших країн (легіонерів) за наявності у них оформленого трансферу.
2. Громадянство учасника Змагань визначається один раз на сезон за наданою копією національного паспорта цього спортсмена.
3. Легіонером вважається особа, яка заявлена не як громадянин України. Особи без громадянства прирівнюються до легіонерів.
4. Легіонери (спортсмени, тренери та офіційні представники команд), що мають громадянство Росії чи Білорусі, до участі у Змаганнях не допускаються.
5. Обмежень за кількістю включених до заявочного списку команди тренерів або інших фахівців клубу, що не є громадянами України, немає.
Стаття 21. Переходи між командами
1. Усі переходи спортсменів з одної команди до іншої можуть відбуватися виключно у встановлені ФХТУ строки.
РОЗДІЛ 6. СТРОКИ ТА ПОРЯДОК ЗАЯВОК
Стаття 22. Основні критерії допуску до Змагань
1. До участі у Змаганнях допускаються спортсмени які:
- включені до заявочного списку команди;
- мають індивідуальний або колективний страховий поліс на весь строк проведення Змагань;
- пройшли медичний огляд відповідно до норм чинного законодавства України та мають відповідний допуск.
2. Допуск до участі у Змаганнях здійснюється в індивідуальному порядку при виконанні всіх вимог та на підставі оригіналів заявочних документів, передбачених Правилами змагань з хокею на траві та даним Положенням.
Стаття 23. Процедура заявки
1. Подання оригіналу заявочного списку та інших документів, передбачених цим Положенням, здійснюється уповноваженими особами команд у строки визначені ФХТУ.
2. Графік подання оригіналів заявочних документів встановлюється ФХТУ.
3. У випадку порушення встановленого строку та порядку подачі заявочних документів, визначених цим Положенням, а також подання неповного та/або неналежним чином оформленого комплекту документів, ФХТУ може відмовити у розгляді таких документів.
4. Для заявки та допуску команда надає документи згідно затверджених Правил змагань з хокею на траві.
5. Спортсмен вважається заявленим та допущеним до участі у Змаганнях, якщо він внесений до заявочного списку, прийнятого та підтвердженого Комітетом.
Стаття 24. Строки додаткової заявки. Відзаявка спортсменів
1. Дозаявка спортсменів у Змаганнях завершується 31 березня кожного року.
2. Для дозаявки спортсменів необхідно надати пакет документів, передбачений ст. 23 цього Положення.
3. Заявка спортсмена, який по ходу сезону виступає в чемпіонаті іншої країни або оформив трансфер для участі в змаганні іншої країни, автоматично анулюється незалежно від того, були надані на нього документи щодо відзаявки чи ні.
Стаття 25. Недостовірна інформація
1. Якщо під час процедури заявки у заявочному списку команди виявлено недостовірні або сфальсифіковані персональні дані спортсменів, то такі спортсмени до Змагань не допускаються, а на команду покладаються штрафні та дисциплінарні санкції.
2. Якщо такі дані було виявлено після допуску спортсмена, то його допуск анулюється і спортсмен виключається з-поміж учасників Змагань, а на команду покладаються штрафні та дисциплінарні санкції.
Стаття 26. Максимальна та мінімальна заявка команди
1. Максимальна та мінімальна кількість спортсменів, що перебувають одночасно у заявочному списку команди на поточний сезон визначається відповідними Регламентами про такі змагання.
2. Будь-який спортсмен у конкретний проміжок часу має право перебувати у заявочному списку тільки однієї команди.
3. Перебувати одночасно у заявочних списках команд з інших країн забороняється.
4. Спортсмен не має права брати участі у двох матчах протягом однієї доби у різних змаганнях.
РОЗДІЛ 7. ПРОГРАМА ПРОВЕДЕННЯ ЗМАГАНЬ. ВИЗНАЧЕННЯ ПЕРЕМОЖЦІВ
Стаття 27. Системи проведення Змагань
1. Основні системи проведення змагань з хокею на траві:
- колова;
- колова з поділом на групи;
- кубкова;
- змішана, що є комбінацією колової та кубкової.
2. Колова система полягає у тому, що кожна команда зустрічається з усіма командами у певній послідовності по одному разу, якщо змагання відбуваються в одне коло, і двічі – якщо у два кола.
3. Кубкова система змагань, полягає у на способі прямого вибування, і застосовується тоді, коли є необхідність провести змагання для великого числа учасників у стислі терміни. У змаганнях, що проводяться цим способом, команда, що програла поєдинок, вибуває з подальших змагань.
4. Змішана система змагань полягає у тому, що всі команди заздалегідь беруть участь у турах, що проводяться по відбірково-коловій системі. Потім переможці попередніх змагань зустрічаються між собою відповідно до жеребкування способом прямого вибування. Кількість фіналістів, як і кількість переможців попередніх змагань, визначається Регламентом про змагання. Фінальні поєдинки проводяться за коловою системою. Можливі варіанти змішаного способу, коли після турів, проведених відбірково-коловим способом, фінальні поєдинки проводяться способом прямого вибування.
Стаття 28. Проведення Чемпіонату України
1. Чемпіонат України рекомендується проводити у два етапи.
1.1. Якщо кількість команд перевищує число місць в основній таблиці спортивних змагань (8 місць), рекомендується проводити перший етап – у форматі кваліфікаційних відбіркових змагань – етапів (турів) Чемпіонату України, що проводяться у 4-х зонах, визначених за територіальним принципом рішенням ФХТУ.
- Захід: Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька, Волинська, Тернопільська, Рівненська, області.
- Північ-Центр: Житомирська, Київська, м. Київ, Чернігівська, Хмельницька, Вінницька, Черкаська області.
- Схід: Сумська, Полтавська, Харківська, Дніпропетровська, Луганська, Донецька області.
- Південь: Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Херсонська, Запорізька області, Крим, м. Севастополь.
1.2. Кількість команд, що подають заявки на участь у кваліфікаційних відбіркових змаганнях необмежена.
1.3. Визначення команд у підгрупах відбувається за Регламентом для такого спортивного заходу чи рішенням головної суддівської колегії відповідно до кількості заявлених команд.
1.4. За підсумком виступів у відбіркових змаганнях команди переходять до відповідної ліги: Вища, перша, друга.
- 1, 2 місця – вища ліга;
- 3, 4 місця – 1 ліга;
- 5, 6, 7, 8 місця – 2 ліга;
- Переможці 1 та 2 ліг переходять до наступної ліги, а команди, що зайняли останні місця у вищій та 1 лігах переходять до нижчої ліги.
1.5. Другий етап – фінальні змагання.
1.6. До участі у Чемпіонаті України серед дорослих можуть бути допущені національні збірні команди U16, U18, U21 у відповідній дисципліні рішенням ФХТУ.
2. Система нарахування очок
2.1. За результатами кожного матчу команді нараховується:
- перемога – 4 очки;
- нічия – 2 очки;
- поразка – 1 очко.
- за неявку на гру або від’їзд команди до завершення туру команді зараховується поразка з рахунком (0:5) та знімається 4 очки за кожну гру, що не була зіграна та накладаються штрафні санкції згідно з рішенням ФХТУ.
3. Визначення поточних та остаточних результатів Чемпіонату
3.1. Місця команд у турнірній таблиці визначаються за загальною сумою очок, нарахованих командам в усіх матчах/турах Чемпіонату.
3.2. У випадку рівності очок у двох та більше команд перевагу має команда за наступними показниками, що застосовуються послідовно:
- найбільшою кількістю перемог у всіх матчах;
- за кращою різницею забитих і пропущених м’ячів у всіх матчах;
- за кращими показниками забитих м’ячів у всіх матчах;
- за підсумками особистої зустрічі;
- серії булітів.
3.3. Для команд-суперниць усі вищенаведені пункти застосовуються послідовно для визначення місць першої, другої та інших команд.
3.4. Якщо у матчі за команду грав незаявлений або дискваліфікований гравець, то такій команді зараховується поразка і до неї застосовуються штрафні санкції згідно з рішенням ФХТУ.
3.5. За рішенням головної суддівської колегії, у разі рівності очок за підсумками всіх матчів для визначення переможця може бути призначений додатковий матч. Така умова має бути відображена у Регламенті про змагання.
3.6. За підсумками другого етапу визначаються підсумкові місця команд в Чемпіонаті.
3.7. У випадку дострокового припинення Чемпіонату, пов’язаного із виникненням форс-мажорних обставин, коли відновлення (продовження) Чемпіонату є неможливим чи недоцільним, або коли відновлення може статися не раніше, ніж через 45 (сорок п’ять) календарних днів після зупинки, підсумкові місця визначаються за турнірною ситуацією на момент зупинки Чемпіонату.
3.8. У випадку настання обставин, вказаних у пункті 3.7 даної статті, ФХТУ розробляє і затверджує принципи визначення підсумкових місць команд в Чемпіонаті та інформує учасників;
3.9. Команда, що перемогла у вищій лізі Чемпіонату, стає Чемпіоном України з хокею на траві та має право бути заявленою ФХТУ на участь у EuroHockey Club Trophy.
4. Нагородження переможців та призерів
4.1. Гравці, тренери команди, що посіла 1 місце у спортивному змаганні, нагороджується кубком, медалями, дипломами та призами. Гравці, тренери команд, які посіли 2‒3 місця, нагороджуються медалями, дипломами та призами.
4.2. Загальна кількість медалей, якими нагороджується команда відповідає кількості заявлених хокеїстів та офіційних осіб, проте не більше 40 медалей.
5. Індивідуальні нагороди
5.1. Для учасників Чемпіонату можуть встановлюватися окремі індивідуальні або командні нагороди, перелік яких затверджується ФХТУ.
5.2. За підсумками змагань, можуть бути відзначені кращі гравці за амплуа:
- Кращий воротар;
- Кращий нападник;
- Кращий захисник;
- Кращий гравець;
- Кращий бомбардир.
Стаття 29. Проведення Кубку України
1. Кубок України проводиться за змішаною системою та сліпим жеребкуванням. Ігри проводяться за системою з вибуванням та з визначенням всіх місць.
1.2. Кожний матч змагань на Кубок України передбачає перемогу однієї з команд. Якщо матч протягом ігрового часу не приніс перемоги жодній з команд (нічия), переможець визначається за серією булітів.
2. Система нарахування очок
2.1. За результатами кожного матчу команді нараховується:
- перемога – 4 очки;
- нічия – 2 очки;
- поразка – 1 очко.
- за неявку на гру або від’їзд команди до завершення туру команді зараховується поразка з рахунком (0:5) та знімається 4 очки за кожну гру, що не була зіграна та накладаються штрафні санкції згідно з рішенням ФХТУ.
3. Визначення поточних та остаточних результатів Кубку
3.1. Місця команд у турнірній таблиці визначаються за загальною сумою очок, нарахованих командам в усіх турах Кубку.
3.2. У випадку рівності очок у двох та більше команд перевагу має команда за наступними показниками, що застосовуються послідовно:
- найбільшою кількістю перемог у всіх матчах;
- за кращою різницею забитих і пропущених м’ячів у всіх матчах;
- за кращими показниками забитих м’ячів у всіх матчах;
- за підсумками особистої зустрічі;
- серії булітів.
3.3. Для команд-суперниць усі вищенаведені пункти застосовуються послідовно для визначення місць першої, другої та інших команд.
3.4. Якщо у матчі за команду грав незаявлений або дискваліфікований гравець, то такій команді зараховується поразка і до неї застосовуються штрафні санкції згідно з рішенням ФХТУ.
3.5. Команда, що перемогла у Кубку, стає Володарем Кубку України з хокею на траві та має право бути заявленою ФХТУ на участь в EuroHockey Club Challenge.
4. Нагородження переможців та призерів
4.1. Гравці, тренери команди, що посіла 1 місце у спортивному змаганні, нагороджується перехідним кубком, медалями, дипломами та призами. Гравці, тренери команд, які посіли 2‒3 місця, нагороджуються медалями, дипломами та призами.
4.2. Загальна кількість медалей, якими нагороджується команда відповідає кількості заявлених хокеїстів та офіційних осіб, проте не більше 40 медалей.
5. Індивідуальні нагороди
5.1. Для учасників Кубку можуть встановлюватися окремі індивідуальні або командні нагороди, перелік яких затверджується ФХТУ.
5.2. За підсумками змагань, можуть бути відзначені кращі гравці за амплуа:
- Кращий воротар;
- Кращий нападник;
- Кращий захисник;
- Кращий гравець;
- Кращий бомбардир.
Стаття 30. Проведення всеукраїнських та інших змагань чи заходів з хокею на траві
1. Всеукраїнські змагання та інші заходи проводяться згідно з окремими затвердженими Регламентами таких заходів.
1.1. Кожний захід передбачає перемогу однієї з команд. Якщо матч протягом ігрового часу не приніс перемоги жодній з команд (нічия), переможець визначається за серією булітів.
2. Система нарахування очок
2.1. За результатами кожного матчу команді нараховується:
- перемога – 4 очки;
- нічия – 2 очки;
- поразка – 1 очко.
- за неявку на гру або від’їзд команди до завершення туру команді зараховується поразка з рахунком (0:5) та знімається 4 очки за кожну гру, що не була зіграна та накладаються штрафні санкції згідно з рішенням ФХТУ.
3. Визначення поточних та остаточних результатів
3.1. Місця команд у турнірній таблиці визначаються за загальною сумою очок, нарахованих командам в усіх матчах.
3.2. У випадку рівності очок у двох та більше команд перевагу має команда за наступними показниками, що застосовуються послідовно:
- найбільшою кількістю перемог у всіх матчах;
- за кращою різницею забитих і пропущених м’ячів у всіх матчах;
- за кращими показниками забитих м’ячів у всіх матчах;
- за підсумками особистої зустрічі;
- серії булітів.
3.3. Для команд-суперниць усі вищенаведені пункти застосовуються послідовно для визначення місць першої, другої та інших команд.
3.4. Якщо у матчі за команду грав незаявлений або дискваліфікований гравець, то такій команді зараховується поразка і до неї застосовуються штрафні санкції згідно з рішенням ФХТУ.
3.5. ФХТУ має право визначити та враховувати всеукраїнські змагання як окремі тури Чемпіонату України.
4. Нагородження переможців та призерів
4.1. Гравці, тренери команди, що посіла 1 місце у спортивному змаганні, нагороджується кубком, медалями, дипломами та призами. Гравці, тренери команд, які посіли 2‒3 місця, нагороджуються медалями, дипломами та призами.
4.2. Загальна кількість медалей, якими нагороджується команда відповідає кількості заявлених хокеїстів та офіційних осіб, проте не більше 40 медалей.
5. Індивідуальні нагороди
5.1. Для учасників можуть встановлюватися окремі індивідуальні або командні нагороди, перелік яких затверджується ФХТУ.
5.2. За підсумками змагань, можуть бути відзначені кращі гравці за амплуа:
- Кращий воротар;
- Кращий нападник;
- Кращий захисник;
- Кращий гравець;
- Кращий бомбардир.
РОЗДІЛ 8. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ОКРЕМОГО МАТЧУ
Стаття 31. Правила гри
1. Матчі Змагань проводяться відповідно до Правил проведення спортивних змагань з хокею на траві та Регламентів окремих Змагань.
Стаття 32. Тривалість гри
1. Тривалість основного часу матчів та тривалість перерв визначається Правилами спортивних змагань з хокею на траві у відповідній дисципліні.
Стаття 33. Час початку матчів
1. Комітет не менше ніж за 5 днів до початку матчу інформує команди про час початку матчів.
Стаття 34. Заявка команди на матч
1. До офіційного протоколу окремо взятої гри дозволяється вносити кількість гравців відповідно до Правил спортивних змагань з хокею на траві та Регламентів окремих Змагань.
2. Команди, що беруть участь у грі, зобов’язані за 45 хвилин до її початку подати судді-секретарю гри надрукований українською мовою Заявочний лист команди на матч з інформацією про номери та амплуа хокеїстів починаючи з двох воротарів і надалі – в порядку зростання ігрових номерів з вказанням року народження спортсменів.
Стаття 35. Ідентифікація учасників матчу
1. Попередню ідентифікацію гравців, відповідно до поданих заявок на окремий матч (заявка команди на матч), здійснює головний суддя матчу.
2. За участь у грі незаявленого, дискваліфікованого або відстороненого відповідно до медичного протоколу ФХТУ чи Дисциплінарного кодексу гравця його команді зараховується технічна поразка (-:+).
Стаття 36. Правила проведення окремого матчу
1. Всі матчі проводяться відповідно до норм цього Положення, Правил спортивних змагань з хокею на траві та Регламенту проведення змагань.
2. Регламент проведення змагань є обов’язковим для виконання усіма учасниками Змагань.
Стаття 37. Церемонія відкриття та закриття матчу
1. Церемонія офіційного відкриття проводиться перед початком кожного матчу.
2. Під час такої церемонії звучить Державний гімн України.
3. Перед початком матчу команда-господар вітає команду-гостя гаслом «Слава Україні!».
4. Команда-гість відповідає гаслом «Героям Слава!».
Стаття 38. Ігрова форма команд
1. Основні елементи форми, в якій виступає команда, мають бути абсолютно ідентичні.
2. Команда господарів майданчика за умовчуванням грає у формі темного кольору, а команда гостей грає у формі світлого кольору.
3. Гравці, чия форма відрізняється від форми команди, до участі в грі не допускаються.
4. Офіційні особи команди, що знаходяться на лаві для запасних на передматчевій розминці, під час матчу і під час проведення післяматчевих заходів повинні бути одягнені у костюми єдиного зразка з логотипом Клубу.
Стаття 39. Відмова від продовження, неявка, виключення команди з-поміж учасників
1. У разі відмови від подальшого проведення матчу, неявки на матч або дострокового залишення хокейного майданчика протягом матчу – команді зараховується технічна поразка.
2. У разі повторного випадку відмови від подальшого проведення матчу команда автоматично виключається з-поміж учасників Змагань.
3. У випадку, якщо виключена із Змагань команда провела половину і більше матчів, то їй зараховуються технічні поразки в матчах, які залишились (-:+), а командам-суперницям зараховуються технічні перемоги (+:-).
4. У випадку, якщо виключена з Змагань команда провела менше половини матчів, то анулюються результати зіграних нею матчів, індивідуальна та командна статистика.
Стаття 40. Обов’язки клубу-учасника Змагань
1. Кожен Клуб-учасник Змагань зобов’язаний (за відсутності форс-мажорних обставин):
1.1. Забезпечувати явку своєї команди на всі матчі з її участю не менш ніж за 60 хвилин до початку матчу та своєчасний вихід команди на майданчик.
1.2. Забезпечити початок матчу точно у визначений час.
1.3. Забезпечити при проведенні будь-якого матчу команди вихід на розминку перед грою і на матч всіх спортсменів, заявлених для участі в матчі, в повній ігровій формі і екіпіруванні, яке відповідає нормам Положення та заявленим ескізам ігрової форми.
1.4. При проведенні будь-якого з матчів не допускати участь в матчі спортсменів, які не мають право виступати у складі команди – незаявлених, неоформлених в установленому порядку або дискваліфікованих, а також тренерів або інших осіб, які не мають права брати участь у матчі.
1.5. Забезпечити при проведенні будь-якого домашнього матчу для команди-гостя:
- за обопільною домовленістю між командами час для тренувальних занять на тому ж майданчику, на якому відбудеться матч, за день до матчу – 60 хв. і в день матчу – 45 хв.;
- не менше 20 м’ячів на команду для проведення тренувань і розминок перед грою;
- питну воду під час матчу у кількості 10 пляшок по 0,5 л для суддів матчу та на лаву для оштрафованих і 20 л команді-гостю в роздягальні, а також рушники на лаву для оштрафованих;
1.6. Забезпечити перед початком домашнього матчу і під час його проведення:
- належну підготовку ігрового поля/майданчика;
- якісне покриття ігрового поля/майданчика з чітко видимою офіційною розміткою;
- безперебійне освітлення;
- безперебійну роботу інформаційного табло;
- інші умови, необхідні для нормального проведення матчів.
1.7. Не допускати до, під час і після закінчення матчу втручання посадових осіб і фахівців (керівників, спортсменів, тренерів, обслуговуючого персоналу тощо) у дії суддівської бригади, яка проводить матч, не допускати їх вхід до суддівської кімнати без дозволу Головного судді матчу, образи та інших протиправних дій по відношенню до суддів, а також погроз фізичної розправи, що відбулися в суддівській кімнаті або в безпосередній близькості від неї.
1.8. У випадках пошкоджень майна під час передматчевої розминки на майданчику спільно з керівництвом спортивної споруди вжити всіх необхідних заходів для їх оперативного усунення. В цьому випадку розминка повинна бути припинена до повного усунення пошкоджень. Час, необхідний для усунення пошкоджень, має бути додано до часу розминки, але не більше п’яти хвилин.
1.9. Після закінчення матчу не допускати з боку спортсменів, тренерів та інших офіційних осіб команди публічних негативних висловлювань та коментарів щодо суддівства матчу в тому числі на офіційних сторінках команди у соціальних мережах.
1.10. Забезпечити обслуговування «домашніх» матчів бригадою швидкої допомоги із ношами та реанімаційним обладнанням, а також роботу інших служб.
1.11. Забезпечити трансфер Суддів та Технічного делегата, призначених для обслуговування «домашнього» матчу, з вокзалу до готелю, з готелю до спортивної арени та зворотно.
1.12. Забезпечити при проведенні «домашніх» матчів нерозповсюдження закликів образливого характеру, будь-якої неперевіреної інформації, а також інформації щодо додаткових грошових нагородах, стимулюючих одну з граючих команд, за годину до початку матчу, під час матчу, в перервах і до моменту покидання останнім спортсменом майданчику.
1.13. Не допускати зі сторони офіційних представників команд дій, провокуючих конфліктні ситуації на майданчику, заворушення на спортивній арені.
1.14. Забезпечити проходження спортсменами команди щорічного медичного огляду перед початком Змагань та у середині Змагань відповідно до затверджених норм.
Стаття 41. Обставини непереборної сили (форс-мажор)
1. У випадку неявки команди на гру через обставини непереборної сили (надзвичайної і невідворотної за будь-яких обставин події, наприклад: повінь, шторм, епідемія, введення надзвичайного стану, інші стихійні лиха, що звільняє від майнової та іншої відповідальності) до неї не застосовуються заходи дисциплінарного впливу, що передбачені даним Положенням, а також Дисциплінарним кодексом (правилами).
РОЗДІЛ 9. БЕЗПЕКА ТА ПІДГОТОВКА МІСЦЬ ПРОВЕДЕННЯ ЧЕМПІОНАТУ
Стаття 42. Вимоги до спортивних споруд
1. Усі матчі Змагань проводяться на спортивних спорудах, що відповідають Правилам спортивних змагань, а також іншими атрибутами для проведення матчу.
2. Відповідальність за підготовку місць проведення матчів, отримання дозволів на проведення матчів та забезпечення всім необхідним для їх проведення покладається на ФХТУ чи відокремлений підрозділ ФХТУ.
3. У зоні, прилеглій до майданчика, розміщується Державний прапор України, прапор ФХТУ та генерального партнера Чемпіонату (у випадку його наявності).
4. Перелік спортивних споруд, яким дозволяється приймати матчі Чемпіонату, затверджується ФХТУ.
Стаття 43. Підготовка спортивних споруд
1. Матчі Змагань проводяться на спортивних спорудах, прийнятих до експлуатації комісіями з контролю за станом спортивних споруд, що утворюються і діють відповідно до «Положення про порядок підготовки спортивних споруд та інших спеціально відведених місць для проведення масових спортивних та культурно-видовищних заходів».
2. На вимогу ФХТУ власник спортивної споруди зобов’язаний надати копію акту з висновком про відповідність або невідповідність спортивної споруди технічним нормам.
Стаття 44. Відповідальність за безпеку учасників Змагань
1. Відповідальність за життя та безпеку спортсменів під час Змагань, а також за укладання договорів індивідуального або колективного страхування покладається на керівника відокремленого підрозділу ФХТУ.
2. Невиконання вимог, передбачених цим Положенням та «Положенням про порядок підготовки спортивних споруд та інших спеціально відведених місць для проведення масових спортивних та культурно-видовищних заходів», що стали причиною виникнення надзвичайних обставин під час проведення матчів, тягне за собою відповідальність, передбачену законодавством України.
3. Керівник відокремленого підрозділу ФХТУ зобов’язаний забезпечити безпеку всіх офіційних осіб, що прибувають у складі делегації команди гостей, суддів та інших посадових осіб.
Стаття 45. Невідкладна медична допомога
1. Присутність медичної бригади біля майданчика є обов’язковою умовою для початку кожного окремо взятого матчу.
2. Керівник відокремленого підрозділу ФХТУ несе відповідальність за забезпечення медичної допомоги до, під час та після закінчення матчу.
3. У випадку невиконання вимог цієї статті, головний суддя не розпочинає гру, складає рапорт, а ФХТУ приймає відповідні санкції.
Стаття 46. Рішення щодо проведення матчу
1. У разі неналежної готовності або незадовільного стану спортивного майданчика (якість покриття, розмітка, освітлення, інформаційне табло тощо) остаточне рішення про можливість чи неможливість проведення окремо взятого матчу приймає головний суддя.
Стаття 47. Оголошення на спортивній арені
1. Вся інформація для учасників матчу на спортивній арені під час проведення матчів повинна надаватись кваліфікованим суддею-інформатором українською мовою.
2. Після початку матчу та у ході його проведення забороняється проголошувати заклики, а також інформацію, яка не має відношення матчу.
Стаття 48. Зрив матчів
1. Команді, яка своїми діями або бездіяльністю допустила зрив проведення матчу за розкладом, крім випадків, пов’язаних із незалежними від команди обставинами непереборної сили (форс-мажором), зараховується технічна поразка (-:+).
Стаття 49. Відповідальність за здійснення хуліганських дій
1. У випадку здійснення хуліганських дій будь-якими співробітниками команди, ці особи підлягають повній ізоляції з усіх національних змагань, що проводяться під егідою ФХТУ.
2. Відповідальність за порядок у роздягальнях, за цілісність і збереження їх зовнішнього вигляду і наявного у них обладнання несуть керівники команд. У випадку порушення цих положень командою гостем, адміністрація спортивної споруди негайно після закінчення матчу має право надати свої претензії у письмовому вигляді представнику команди, головному судді матчу та відправити копію претензії ФХТУ.
Стаття 50. Дискваліфікації, покарання та ступінь відповідальності
1. За невиконання вимог Правил спортивних змагань та цього Положення тренери, спортсмени та офіційні особи несуть відповідальність відповідно до характеру скоєних порушень.
2. У випадку настання дисциплінарної відповідальності тренерів, спортсменів та офіційних представників команд, порядок накладення санкцій визначається згідно Дисциплінарного кодексу (правил) ФХТУ.
3. Керівники команд-учасниць несуть відповідальність за невиконання вимог цього Положення, незабезпечення необхідних організаційних заходів, пов’язаних з проведенням матчів.
4. Керівники команд-учасниць несуть відповідальність за виконання вимог Положення в частині заявок команд на матч та на рік.
5. Тренери команд несуть відповідальність за здійснення гравцями своєї команди хуліганських дій та грубих порушень правил.
РОЗДІЛ 10. ФІНАНСОВО-ОРГАНІЗАЦІЙНІ УМОВИ
Стаття 51. Фінансові витрати учасників
1. Кожна команда зобов’язана сплатити внески за участь у Змаганнях, що визначаються ФХТУ. Внески можуть бути фіксованими або залежати від рівня змагань, кількості учасників тощо. Внески за участь використовуються на організаційні витрати по проведенню Змагань.
2. Витрати, пов’язані із проведенням матчів, у яких команда є господарем майданчика, зокрема оплата оренди спортивних споруд для проведення матчів, медичних, технічних та інших фахівців, які залучаються для проведення матчів Чемпіонату, комунальні та інші платежі, оплата забезпечення оргтехнікою секретаріату під час змагань здійснюються за рахунок коштів місцевих органів влади у сфері фізичної культури та спорту, клубів, або інших задіяних ними джерел, не заборонених законодавством.
3. Витрати на відрядження команд-учасників спортивного змагання та залучення фахівців, спортсменів, тренерів, представників команд, лікарів, суддів тощо (проїзд, добові, харчування, проживання, компенсація вартості пально-мастильних матеріалів залученого власного, приватного (спортивних закладів та організацій) транспортного засобу для доставки учасників спортивного змагання до місця проведення спортивного змагання, а також для їх безпеки під час проведення спортивного змагання або перевезення необхідного спортивного обладнання та інвентарю та інші витрати) здійснюються за рахунок організацій, що відряджають чи залучають, місцевих органів влади у сфері освіти, фізичної культури та спорту, клубів або інших задіяних ними джерел, не заборонених законодавством.
4. Витрати на підготовку та проведення спортивного змагання здійснюється у межах переліку витрат та порядку їх здійснення, затверджених наказом Міністерства молоді та спорту України від 09.02.2018 № 617 (зі змінами) «Про затвердження Положення про порядок організації і проведення офіційних спортивних змагань і навчально-тренувальних зборів та порядок матеріального забезпечення їх учасників» за рахунок коштів Державного бюджету України, в межах коштів, передбачених Єдиним календарним планом фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань України на відповідний рік, згідно із затвердженим кошторисом спортивного змагання.
5. Всі інші додаткові витрати можуть здійснюватися за рахунок команди господаря, приймаючої сторони, місцевих організацій, відокремленого підрозділу ФХТУ та інших позабюджетних коштів, не заборонених законодавством.
Стаття 52. Витрати організатора Змагань – організаційні витрати
1. Витрати на оплату роботи головного судді, головного секретаря та технічного делегата, що обслуговують матч, здійснює ФХТУ.
2. Витрати на придбання медалей, кубків, іншої нагородної атрибутики для нагородження переможців та призерів Змагань, оплату інших послуг, необхідних для проведення Змагань здійснюються ФХТУ.
3. Витрати на організацію трансляцій матчів здійснюються ФХТУ.
РОЗДІЛ 11. СУДДІВСТВО ЧЕМПІОНАТУ
Стаття 53. Організація суддівства матчів
1. Відповідальність за організацію суддівства Змагань покладається на ФХТУ.
2. Контроль за якістю суддівства матчів здійснює головний суддя Змагань.
3. Призначення суддів в полі здійснює головний суддя Змагань.
4. Призначення бригади суддів за межами майданчика покладається на суддівську колегію.
Стаття 54. Допуск арбітрів до проведення матчів
1. Суддями матчів Змагань можуть бути виключно арбітри національної, першої або другої категорії, атестовані ФХТУ на поточний сезон.
Стаття 55. Чисельний склад бригади суддів матчу
1. Матч, що включено до календарного плану Змагань, обслуговує суддівська бригада, призначена головним суддею Змагань та бригада, що розташована за межами майданчика.
2. Матч обслуговують 2 судді у полі.
3. За суддівським столиком матч проводить бригада у кількості до 8 (восьми) суддів, функції яких визначені Правилами спортивних змагань:
- суддя-інформатор;
- суддя-хронометрист;
- секретар матчу;
- двоє суддів при лавах штрафників;
- двоє суддів-статистів;
- суддя відеоперегляду.
4. За рішенням ФХТУ на матч Змагань може призначатися технічний делегат.
5. Перед початком, під час та після закінчення матчу всі судді повинні виконувати свої обов’язки.
6. У випадку застосування до спортсмена або представника команди покарання, передбаченого Правилами спортивних змагань у вигляді дисциплінарного штрафу до кінця гри, головний суддя та судді в полі повинні вказати це у протоколі матчу, а також проінформувати ФХТУ за телефоном.
7. У разі неналежного виконання своїх обов’язків до суддів можуть бути застосовані дисциплінарні санкції.
Стаття 56. Офіційний протокол гри
1. Результат гри оформлюється офіційним протоколом за формою, що затверджена ФХТУ.
2. Представники команд зобов’язані вносити в офіційний протокол матчу запис про отримані травми, а також мають право вносити інформацію про намір подати протест на результат матчу з коротким змістом підстав для його подачі.
3. Секретар матчу заповнює офіційний протокол гри у режимі он-лайн.
4. Оригінали офіційних протоколів матчів відправляються листом до ФХТУ.
5. Всі порушення встановленого порядку підготовки та проведення матчу, та випадки, коли у відповідності до статей цього Положення команди можуть бути притягнені до відповідальності, підлягають обов’язковому відображенню у офіційному протоколі матчу.
Стаття 57. Дисциплінарні порушення та санкції
1. До усіх суб’єктів Змагань можуть застосовуватися дисциплінарні санкції за порушення регламентних документів ФХТУ, зокрема статей, визначених даним Положенням.
2. Підставою для розгляду питань про накладення дисциплінарних санкцій та дискваліфікацій відносно команд та учасників Змагань може бути наступне:
- запис у офіційному протоколі матчу;
- рапорт головного судді або технічного делегата матчу;
- відеозапис матчу;
- рапорт представника ФХТУ, а також інші матеріали, що сприятимуть повному та об’єктивному вивченню обставин.
Стаття 58. Подання офіційного протесту
1. У випадку виникнення до, під час або після завершення матчу ситуацій, що порушують норми цього Положення, команди мають право подавати офіційні протести.
2. Про наявність у протоколі матчу позначки про намір одного з учасників гри опротестувати результат, представник команди зобов’язаний протягом години проінформувати ФХТУ.
3. Протест у письмовій формі має бути направлений командою на офіційну електронну пошту ФХТУ не пізніше ніж за 24 години після закінчення гри. Факт подання протесту повинен бути зафіксований у офіційному протоколі гри з коротким описом підстави для подання протесту.
4. До протесту щонайменше повинні додаватися:
- якісний відеозапис матчу (ігрового моменту);
- документи, у тому числі письмові свідчення, які, на думку заявника протесту, свідчать про наявність підстав для скасування результату матчу.
Стаття 59. Протести, що не підлягають розгляду
1. Не підлягають розгляду такі протести:
1.1. несвоєчасно подані протести;
1.2. протести, що не зафіксовані в офіційному протоколі матчу;
1.3. протести, засновані на претензії до якості суддівства матчу, а саме:
- накладання будь-яких штрафів;
- правильність визначення взяття воріт;
- якість суддівства.
Стаття 60. Порядок та строки розгляду протесту
1. При дотриманні порядку подання протесту та за відсутності підстав для залишення протесту без розгляду, ФХТУ приймає протест до розгляду і протягом 3-х (трьох) діб з моменту його надходження ухвалює по ньому рішення або перенаправляє протест на розгляд Контрольно-дисциплінарного комітету.
2. При розгляді протесту ФХТУ має право на свій розсуд:
- опитати зацікавлені сторони;
- скористатися відеозаписом матчу;
- ухвалити рішення на підставі наявних документів, не заслуховуючи зацікавлені сторони.
Стаття 61. Результат розгляду протесту
1. За результатами розгляду протесту може бути винесено одне з таких рішень:
1.1. про відмову в задоволенні протесту;
1.2. про задоволення протесту, скасування результату матчу і призначення місця, дати та часу перегравання матчу;
1.3. про задоволення протесту, скасування результату матчу і заліку однієї з команд, які брали участь у матчі, технічної поразки з рахунком (-:+);
1.4. про передачу документів на розгляд Контрольно-дисциплінарного комітету ФХТУ.
2. Рішення за результатами розгляду протесту виноситься у письмовому вигляді, і у своїй мотивувальній частині повинно містити підстави його винесення.
3. Рішення за результатами розгляду протесту набуває чинності негайно, доводиться до відома команди, яка брала участь у матчі, і публікується на офіційній сторінці ФХТУ в мережі Інтернет.
Стаття 62. Додаткові покарання
1. До покарань, призначених головним суддею матчу, ФХТУ може у будь-який час після закінчення матчу розглянути будь-який інцидент, що відбувся до, під час, чи після матчу і накласти додаткові покарання за будь-яке порушення, здійснене на полі, незалежно від того, чи були дані порушення відмічені у рапорті, чи ні.
РОЗДІЛ 12. СТАТИСТИКА ЧЕМПІОНАТУ
Стаття 63. Організація статистичного забезпечення Змагання
1. Ведення офіційної статистики протягом усіх Змагань здійснює ФХТУ.
2. Вся статистична інформація публікується на офіційному сайті ФХТУ.
3. Комітет має право вносити зміни у офіційну статистику Змагання на підставі розгляду звернень команд та перегляду відеозаписів матчів.
4. Рішення про зміни в статистиці Змагання підлягає обов’язковому оприлюдненню на офіційному сайті ФХТУ.
Правила проведення спортивних змагань з хокею на траві
Положення про комітет з проведення змагань
Положення про єдиний порядок проведення чемпіонатів, кубків України, всеукраїнських змагань та інших заходів з хокею на траві у різних вікових категоріях та різних дисциплінах
Регламенти та положення змагань
Вікові обмеження для участі у змаганнях
Порядок подачі попередньої та технічної заявки команди на участь у спортивних змаганнях
Положення про формування Календарного плану
Заявка на включення спортивного заходу до Календарного плану ФХТУ
Положення про сертифікацію та визнання муніципальних та громадських клубів
Формування єдиної бази даних спортивних закладів для розвитку хокею на траві в Україні